İsviçre Prim
İsviçre Prim

İsviçre prim transferlerine ait süreler nasıl borçlanılır?

Türkiye ile İsviçre arasında imzalanmış olan sosyal güvenlik sözleşmesine göre Türk vatandaşlarının İsviçre’den malullük, yaşlılık ve ölüm halinde bir yardım hakkından yararlanılmamış olması ve Türkiye’de veya üçüncü bir ülkede yerleşmek amacıyla İsviçre’nin kesin olarak terk edilmiş olması koşuluyla İsviçre’deki çalışmaları esnasında işçi ve işveren hissesi dahil olmak üzere yaşlılık ve ölüm sigortası primi olarak kesilen tutarın tamamının Kuruma transferi mümkündür.

Transfer edilen primlere ilişkin sürenin tamamını borçlanarak borcu ödeyen sigortalıya bu primlerin tamamı iade edilir.

Sigortalı bu sürenin bir kısmını borçlanarak borcu öderse borçlanılan gün sayısına isabet eden orandaki primleri sigortalıya veya mirasçılarına iade edilir. İade işlemi transfer tarihindeki cari kura göre Türk Lirası üzerinden yapılır. İsviçre Frangı olarak Kurumumuz hesabına aktarılan primler, transferin gerçekleştiği tarihteki kur üzerinden yurtdışı borçlanma sürelerine mahsup edilir.

 

İlginizi çekebilir

Kesin Dönüş Nedir ?

Kesin dönüş ne demektir?

Kesin dönüş, yurtdışı sürelerini borçlandıktan sonra aylık talebinde bulunanların yurtdışındaki çalışmalarının sona ermesini, ikamete dayalı ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir