Evlenen kadınların hakları nelerdir?

– Kadın hakları konusuna gelirsek çalışırken evlenen kadınların ayrı, yetim aylığı alırken evlenen kadınların ayrı, evlenme sebebiyle oluşan başka hakları da vardır.

 

Eğer çalışan kadın evlenirse:

Çalışan kadınlar evlendiğinde 4857/46 ereğince 3 günlük evlilik izin hakkını yasa gereği kullanabilirler. Bu süreç içinde evlilik izni içerisindeki 3 günlük zaman diliminde ücreti alması zorunlu değildir ancak işveren isterse bu 3 günün ücretini ödeyebilir. Kadınların çalıştığı iş yerinde sendika ve toplu sözleşme var ise TİS’de evlilik ikramiyesi ödenmesi öngörülmüşse bu ikramiyeyi de alabililer. Ayrıca, 1475 sayılı “eski” İş Kanunu’nun 14. maddesi gereğince dilerse evlilik tarihinden itibaren bir yıl içinde işini evlenme sebebiyle sona erdirip, iş yerinde birikmiş kıdem tazminatlarını alabilirler.

 Eğer yetim aylığı alan kadın evlenirse:

SGK dan yetim aylığı alan kadın evlendiğinde, yetim aylığının SSK ve Bağ-Kur’dan yetim aylığı alanlar için tam 24 katını, Türkiye Cumhuriyeti Emekli sandığı’ndan ise yetim aylığı alanlar için 12 katını evlenme ödeneği olarak alabilirler.

Çeyiz parası aldığı süreler içerisinde evlilik dolmadan son bulursa eğer çeyiz parası aldığı günden sonra kendisine yeniden yetim aylığı bağlayabilir.

 

Ana-baba aylığı alan kadınlar evlendiğinde:

SSK, Bağ-Kur veya Emekli Sandığı’ndan vefat etmiş evlatları üzerinden ana-baba aylığı alanlardan evlenen olursa, SSK ve Bağ-Kur’dan aylık alanlar değil ama T.C. Emekli Sandığı’ndan 12 aylık tutarında çeyiz parası ödenmelidir.

 

Dul aylığı alan kadınlar evlendiğinde:

SSK’dan, Bağ-kur ya da T.C. Emekli Sandığı’ndan dul aylığı alan kadın evlendiğinde dul aylığı kesilir.Eğer ki T.C. Emekli Sandığı’ndan dul aylığı alıyorsa 12 ay tutarından evlenme ödeneği alabilirler.

 

Nikah ile hayatımızda neleri değiştiririz?

Aslında evlilik %50 ortaklı bir şirket gibidir. Bu ortaklık nikah masasında evet demeniz ile başlamaktadır. Ben ölürsem mirasım onundur, ben ölürsem emekli aylık gelirimin sahibi eşimdir, boşanırsak da elde ettiğimiz malların yarısı eşimin, babamdan ve annemden yetim aylığı alma hakkım artık yoktur demiş olursunuz. Evlendikten sonra anne ve babanızdan gelen yetim aylığı hakkından mahrum kalırsınız ancan eşiniz öldükten sonra gelecek dul hakkına da sahip olursunuz.

 

Boşanınca bazı haklar değişiyor:

Evlenmeye b,reyler kendileri karar verirler ancan boşanmaya sadece devlet karar verir. Nasıl biz evet diyerek istediğimiz zaman evlendiğimiz gibi hayır diyerek boşanamayız.

Boşanmak için bir aile mahkemesine başvurup bizi boşayın, ayırın diyerek geçerli nedenler sunmak zorundasınız. Ve mahkemede sunacağınız delil durumuna göre hakim evliliğinizin bitmesine karar verebilir. Ancak hayır bu evlilik bitmemiş ve boşanma talebenizi reddettim de diyebilme hakkına sahiptir.

Şayet, mahkeme sizin için boşanma kararı vermiş ise bu durumda bazı haklarımızı kaybederiz.

1-Eski eşim artık mirasçım değildir,

2-Eski eşim ben ölürsem emekli aylığımın sahibi değildir,

3-Artık evli değilim ana-babamdan yetim aylığı alabilirim,

 

 

MUSTAFA OĞUZ KURT

Sosyal Güvenlik Müşaviri ve Mali Müşavir

www.fmdanismanlik.com.tr

İlginizi çekebilir

Gerçek usulden basit usul mükellefiyete geçiş

Gerçek usulde mükellefler ,Basit usul mükellefiyete geçmek için ,ilgili kanun şartlarına uyuyorsanız . ocak ayı ...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir